Palacz zwłok (1968)

Regulamin forum
AKTUALNE ZASADY KLUBU FILMOWEGO

1. Wyboru filmu dokonujemy spośród trzech propozycji wystawionych przez klubowicza, którego kolejność przysługuje w danym tygodniu.
2. Głosowanie na każdy kolejny seans kończy się w niedzielę o godz 22:00, opiniować i dyskutować o danym filmie można od momentu jego wytypowania, pod warunkiem nie zamieszczania spojlerów.
3. Każda z trojga propozycji powinna przynależeć do innego gatunku filmowego i być nakręcona w innej dekadzie.
4. Do zabawy może przyłączyć się każdy użytkownik forum. Wówczas, w chwili zgłoszenia chęci udziału w zabawie zostaje on ustalony jako kolejna osoba proponująca tytuły.
5. Klubowicz powinien upewnić się, że dostępność tytułów, które chce zaproponować nie ma charakteru wyłącznie życzeniowego.
6. Wstępny skład i kolejność klubowiczów zostaje ustalona podczas pierwszego głosowania, na podstawie kolejności użytkowników głosujących.

Obecna kolejność uczestników:
1. Popcio
2. Hornet
3. Heriotza
4. Suchy Wilk
5. Larisa
6. Kinga
7. MMagda
Awatar użytkownika
Larisa
nakręcony
Posty: 679

Re: Palacz zwłok (1968)

#21

Postautor: Larisa » 27 mar 2017, 09:20

Dziewczyna w czerni wygląda jak typowa Rachela.
Może jest alegorią holokaustu Żydów.

Awatar użytkownika
Tutti
nakręcony
Posty: 2355

Re: Palacz zwłok (1968)

#22

Postautor: Tutti » 27 mar 2017, 10:33

Kobieta to Czechy mym skromnym zdaniem.
"Daj jej pan spokój... to dziwna kobieta."

Awatar użytkownika
Suchy Wilk
nakręcony
Posty: 6360

Re: Palacz zwłok (1968)

#23

Postautor: Suchy Wilk » 27 mar 2017, 10:39

Nie wygląda również semicko (ani chazarsko). (ani czesko - Tutti;).

Prawdopodobnie to jego dusza lub (prawidłowo) lepsza cześć jego duszy (może tzw. "sumienie"), coraz bardziej opuszczona i coraz słabsza - w ostatniej scenie pozostawiona, opuszczona, biegnie bezsilnie za samochodem. Śmierć nie tak się zachowuje.

Vesper - nie był psychopatą, psychopaci nie są chorzy psychicznie, a spójrz na ostatnie sceny.
"Trza zrobić ściepę narodową i kupić bombę atomową"
- Bohdan Smoleń

Awatar użytkownika
Vesper Lynd
nakręcony
Posty: 4494

Re: Palacz zwłok (1968)

#24

Postautor: Vesper Lynd » 27 mar 2017, 17:07

W znaczeniu potocznym mi chodziło, psychol, zyeb, w stylu tych co zabijają bo głosy im kazały. Świr zabrzmiało mi tak jakoś krotochwilnie ;)

Sprawdziłam, inni interpretują dziewczynę jako Sumienie.
właśnie rozpoczyna się Wielkie Wymieranie, a świadomość tego jest ZEROWA.

Awatar użytkownika
Larisa
nakręcony
Posty: 679

Re: Palacz zwłok (1968)

#25

Postautor: Larisa » 27 mar 2017, 20:23

Suchy Wilk pisze:Prawdopodobnie to jego dusza lub (prawidłowo) lepsza cześć jego duszy (może tzw. "sumienie")


Jakbyś chodził na lekcje religii to byś wiedział, że lepsza część duszy jest biała ;)

Awatar użytkownika
Liseł
nakręcony
Posty: 4577

Re: Palacz zwłok (1968)

#26

Postautor: Liseł » 27 mar 2017, 20:24

A co jeśli to jest jego dusza i jest czarna jak jego sumienie ?
Knurzy jeździec

Awatar użytkownika
Larisa
nakręcony
Posty: 679

Re: Palacz zwłok (1968)

#27

Postautor: Larisa » 27 mar 2017, 20:34

Liseł pisze:A co jeśli to jest jego dusza i jest czarna jak jego sumienie ?


według teorii Wilka, to jest ta lepsza cześć sumienia, bo słabnie z czasem i przerażona biegnie za nim, gdy ten odjeżdża dokonać swojego dzieła.
Swojego dzieła, czyli spalenia milionów Żydów.
Chociaż teoria z sumieniem jest ładna, mi jednak bardziej pasuje ta z alegorią holokaustu. Kobieta w czerni snuje się przez cały film, jak coś nieuniknionego, przypomina i sygnalizuje swoją obecnością to, do czego może doprowadzić tak spaczona osobowość, jaką miał Palacz. A na koniec, biegnie za Palaczem zrozpaczona wiedząc czego początkiem jest jego odejście.

Awatar użytkownika
Suchy Wilk
nakręcony
Posty: 6360

Re: Palacz zwłok (1968)

#28

Postautor: Suchy Wilk » 27 mar 2017, 21:01

Larisa pisze:
Suchy Wilk pisze:Prawdopodobnie to jego dusza lub (prawidłowo) lepsza cześć jego duszy (może tzw. "sumienie")

Jakbyś chodził na lekcje religii to byś wiedział, że lepsza część duszy jest biała ;)

W Czechach niet lekcji religii.
"Trza zrobić ściepę narodową i kupić bombę atomową"
- Bohdan Smoleń

Awatar użytkownika
Larisa
nakręcony
Posty: 679

Re: Palacz zwłok (1968)

#29

Postautor: Larisa » 27 mar 2017, 21:06

Suchy Wilk pisze:
Larisa pisze:
Suchy Wilk pisze:W Czechach niet lekcji religii.


"Juraj Herz – czeski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor żydowskiego pochodzenia" Mama i babcia go nauczały ;p
Najpierw sprawdź potem pisz :mrgreen:
.

Awatar użytkownika
Suchy Wilk
nakręcony
Posty: 6360

Re: Palacz zwłok (1968)

#30

Postautor: Suchy Wilk » 27 mar 2017, 21:47

Larisa pisze:
Suchy Wilk pisze:
Larisa pisze:

"Juraj Herz – czeski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor żydowskiego pochodzenia" Mama i babcia go nauczały ;p
Najpierw sprawdź potem pisz :mrgreen: .

chyba Kabały :mrgreen:
"Trza zrobić ściepę narodową i kupić bombę atomową"
- Bohdan Smoleń

Awatar użytkownika
kingaagut
wkręcony
Posty: 155

Re: Palacz zwłok (1968)

#31

Postautor: kingaagut » 27 mar 2017, 22:13

Suchy Wilk pisze:Nie wygląda również semicko (ani chazarsko). (ani czesko - Tutti;).

Prawdopodobnie to jego dusza lub (prawidłowo) lepsza cześć jego duszy (może tzw. "sumienie"), coraz bardziej opuszczona i coraz słabsza - w ostatniej scenie pozostawiona, opuszczona, biegnie bezsilnie za samochodem. Śmierć nie tak się zachowuje.

Vesper - nie był psychopatą, psychopaci nie są chorzy psychicznie, a spójrz na ostatnie sceny.


Ja widzę tę postać jako wspomnienie bohatera, być może wspomnienie związane z żoną, a co za tym idzie z czasem gdy wykorzystywal swoje zajęcie i zdolności w celach prawych, niezarażonych późniejszymi ideami. Kobieta z bukietem kwiatów w rękach pojawia się zaraz po tym gdy Karl wspomina pierwsze spotkanie z przyszłą małżonką, pojawia się też na jej pogrzebie. Widzę ją jako wspomnienie i podświadome ostrzeżenie które w rezultacie zostaje całkowicie wyparte.

Teoria ze śmiercią odpada, zbyt dosłowne.
Nie śpię, bo gram w scrabble.

Awatar użytkownika
Tutti
nakręcony
Posty: 2355

Re: Palacz zwłok (1968)

#32

Postautor: Tutti » 27 mar 2017, 22:38

Ja tam od razu widze rozklad czechow na slowianska i niemiecka krew... A kim jest ta piekna czarnulka ? Mi sie wydaje ze to typowa czeszka - oczywiscie wyidealizowana. Jest od poczatku i upomina sie o swoja tozsamosc. W tych trudnych czasach..
"Daj jej pan spokój... to dziwna kobieta."

Awatar użytkownika
Liseł
nakręcony
Posty: 4577

Re: Palacz zwłok (1968)

#33

Postautor: Liseł » 27 mar 2017, 22:42

Najbardziej czeska była pani Lis.kowa.
Knurzy jeździec

Awatar użytkownika
kingaagut
wkręcony
Posty: 155

Re: Palacz zwłok (1968)

#34

Postautor: kingaagut » 27 mar 2017, 22:48

Tutti pisze:Ja tam od razu widze rozklad czechow na slowianska i niemiecka krew... A kim jest ta piekna czarnulka ? Mi sie wydaje ze to typowa czeszka - oczywiscie wyidealizowana. Jest od poczatku i upomina sie o swoja tozsamosc. W tych trudnych czasach..



Bardzo ciekawa interpretacja - zważywszy na to, że film kręcono w czasie Praskiej Wiosny.
Nie śpię, bo gram w scrabble.

Awatar użytkownika
Suchy Wilk
nakręcony
Posty: 6360

Re: Palacz zwłok (1968)

#35

Postautor: Suchy Wilk » 27 mar 2017, 22:59

kingaagut pisze:Bardzo ciekawa interpretacja - zważywszy na to, że film kręcono w czasie Praskiej Wiosny.

Więc w socjalistycznym cyklu produkcyjnym rozpoczęto rok wcześniej.
"Trza zrobić ściepę narodową i kupić bombę atomową"
- Bohdan Smoleń

Awatar użytkownika
Tutti
nakręcony
Posty: 2355

Re: Palacz zwłok (1968)

#36

Postautor: Tutti » 27 mar 2017, 23:06

No i przypominala mi ta z Mlotu na czarownice. Wtedy zakodowalo mi sie ze to czeski typ urody
"Daj jej pan spokój... to dziwna kobieta."

Awatar użytkownika
Suchy Wilk
nakręcony
Posty: 6360

Re: Palacz zwłok (1968)

#37

Postautor: Suchy Wilk » 27 mar 2017, 23:25


A tak poważniej, my się tu skupiamy na zbrodniczych eventach, ale pomyślmy ile racji miał Kopfrkingl.
To właśnie śmierć jest najważniejszą częścią życia. Zafiksowani na błyskotkach, nie pamiętamy, że życie ludzkie jest strasznie krótkie (nawet nie mówię w skali kosmicznej, bo to już kosmos, ale choćby w skali istnienia naszego gatunku: jak ziarenko piasku wobec wielkiej plaży) i prawie zawsze związane z cierpieniem (jeśli superfartownie nie własnym, to ciągłym widokiem cudzego). A przede wszystkim życie w każdej chwili może się skończyć: dziś jesteś, jutro cię nie ma: pirat drogowy, cegła na głowę, wojna, rak, pożar, wybuch gazu i nagle wszystko co ziemskie przestaje mieć znaczenie, a ty leziesz w ten jasny tunel.
Tymczasem to ludzi skupionych na matriksie życia uznajemy za normalnych, a studiujących śmierć za jakichś dziwaków. Czy przypadkiem nie powinno być dokładnie odwrotnie?

Więcej na razie nie napisze, bo klawiatura.
"Trza zrobić ściepę narodową i kupić bombę atomową"
- Bohdan Smoleń

Awatar użytkownika
Tutti
nakręcony
Posty: 2355

Re: Palacz zwłok (1968)

#38

Postautor: Tutti » 28 mar 2017, 00:19

Jak stare nam mowi przyslowie - sypiaj bracie w swoim grobie.
"Daj jej pan spokój... to dziwna kobieta."

Awatar użytkownika
Rara_Avis
nakręcony
Posty: 3637

Re: Palacz zwłok (1968)

#39

Postautor: Rara_Avis » 08 kwie 2017, 22:10

przemiły,niezwykle praktyczny człowiek z tego Kopfrkingla..pracoholik,esteta,domator,abstynent...ideał... czemu ta postać mnie tak przygnębiła?zawiść? :mrgreen:

fajny film,świetna rola główna,mroczny klimacik z elementami wisielczego humoru...w liceum takie filmy robiły na mnie jeszcze większe wrażenie
venus in fire, mars in fire ... romantic fire, fiery desires

Awatar użytkownika
Larisa
nakręcony
Posty: 679

Re: Palacz zwłok (1968)

#40

Postautor: Larisa » 08 kwie 2017, 22:17

Rara_Avis pisze:przemiły,niezwykle praktyczny człowiek z tego Kopfrkingla..pracoholik,esteta,domator,abstynent...ideał... czemu ta postać mnie tak przygnębiła?zawiść? :mrgreen:

fajny film,świetna rola główna,mroczny klimacik z elementami wisielczego humoru...w liceum takie filmy robiły na mnie jeszcze większe wrażenie

:D och, nie wymieniłaś dość istotnej cechy - empatyczny :mrgreen:


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika